RSS

Eskişehir Odunpazarı Evleri

08 Sep

ESKİŞEHİR ODUNPAZARI EVLERİ

Eskişehir’in Kısa tarihçesi

Eskişehir’in tarihçesine bakıldığında, M.Ö 4000 yılına kadar gidilebildiği görülmektedir. Bu yıllarda kentin nüfusu en yoğun dönemini yaşamaktadır. Asurlu tüccarların, ticaret hayatını canlandırdıkları bir merkez olarak karşımıza çıkmaktadır Eskişehir. Sakarya Irmağından Porsuk Çayına kadar uzanan verimli toprakları da, yaşamın ve kentin kuruluşunun çok erken dönemde gerçekleşmesine neden olmuştur.

M.Ö. 14. yy.da Hititler, Eskişehir merkezli büyük bir devlet kurmuşlar. M.Ö. 12. yy.da Anadolu’ya giren Frigler, Anadolu’da yayılarak; Sakarya Nehri ile Büyük Menderes arasında, yukarı bölgelerde Frigya Devletini kurmuşlar. Friglerden sonra sırasıyla Lidyalılar, Persler, İskender İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu ve Anadolu Selçuklularının hâkimiyetinde kalmış.Anadolu Selçukluları Eskişehir’i 1289 yılında Osman Gaziye vermişler.

 Fatih Sultan Mehmet’in ilk yıllarına kadar Ankara Beyliğine bağlı olan Eskişehir, 1451 yılından sonra Kütahya Beylerbeyliğine bağlanmış.En az 6 000 yıllık bir tarihi olan Eskişehir, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen yönetiminde en görkemli yıllarını yaşıyor. ‘’Porsuk Projesi’’ kapsamında başlattıkları peyzaj ve yenileme çalışmaları büyük ölçüde sonuçlanmış. Porsuk çayı üzerindeki eski köprülerin tamamı, Yılmaz Büyükerşen’in tasarımı ile yenilenmiş ve yeni köprüler yapılarak, köprü sayısı 24 e çıkmış.

ODUNPAZARI EVLERİ:

Odunpazarı evlerinin en önemli özelliği, belirli bir dönemin sosyal ve kültürel hayatını yansıtıyor olmalarıdır. Öte yandan evlerin, malzeme, teknik ve işçiliğin günümüzde kullanılmayan bir teknolojinin ürünü olması da Odunpazarı’na karakter kazandıran önemli bir mimari farklılıktır. Odunpazarı Evleri Yaşatma ve yenileme projesi çerçevesinde önemli işler başarılmış.

Evler genel olarak; arsanın tümünü kapsayan konutlar, yan bahçeli, arka bahçeli ve ön bahçeli konutlar olarak planlanmıştır. Evler çoğunlukla 2, kısmen 3 katlıdır. Geleneksel konutların inşa edildiği dönemdeki aile büyüklüğü ve yaşam biçimi nedeniyle evler, oldukça geniş tasarlanmıştır.Yapıların bodrum katları genelde moloz aş ve kerpiçle yapılarak üzeri sıvanmış; üst katları ise, ahşap malzemeyle yapılarak kerpiçle doldurulmuştur.

Projeyle, Odunpazarı evlerinin Safranbolu evlerine alternatif bir turizm merkezi haline getirilmesi amaçlanmış. Geçtiğimiz yıllarda hazırlanan  projelerle, 100 den fazla tarihi ev aslına uygun şekilde yenilenerek kültür turizmine kazandırılmış.Avrupa’nın önde gelen finans kuruluşlarınca da örnek projeler olarak kredilendirilip, desteklenmeye değer bulunan, “Kentsel Gelişim Projeleri” ile bir bir yaşama geçirilmiş. Bir çok Avrupa kentinden daha insan merkezli bir yaklaşımla kentsel dönüşüm projeleri düzenlenmiş. Darısı, diğer kentelerde bekleyen antik evlerin başına. Özellikle de İstanbul Ayvansaray’da bekleyen evlerin başına diyelim.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 328 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: